Start
 
 
Logowanie
Przypomnij hasło
Załóż konto
Start e - WB Konkurs foto Archiwum Sklep Tapety Kontakt
TAPETY WB
Start
PATRONATY MEDIOWE WB:
SPRZĘT:
MEDYCYNA NURKOWA:
MIEJSCA NURKOWE:
REKLAMA
POLECANE STRONY
CENTRA NURKOWE POLSKA
POLSKIE CENTRA NURKOWE ŚWIAT
 
Wyszukiwarka    
Wale łopatozębne istnieją!

W ostatnich dniach nowozelandzcy biolodzy poinformowali o niezwykłym odkryciu - po raz pierwszy w historii zobaczyli przedstawicieli wala łopatozębnego, najrzadszego na świecie gatunku z rodziny wali dziobogłowych. Niestety, dotychczas nikt nie miał okazji zaobserwować tych zwierząt żywych, a tym bardziej pływających w oceanie. Tym razem ledwo żywe osobniki osiadły na mieliźnie, po czym fale wyrzuciły je na nowozelandzki brzeg. Dwa spore walenie - samicę z młodym - znaleziono w grudniu 2010 r. na plaży Opape w Nowej Zelandii. Samica miała 5,3 m, a młody samiec 3,5 m długości. Początkowo myślano, że to przedstawiciele znacznie częściej spotykanych wali dziobogłowych Graya, ale żmudne badania DNA potwierdziły, że to nigdy dotąd niewidziany gatunek - wal łopatozębny! To z tego powodu Nowozelandzki Departament Ochrony Zwierząt dopiero teraz ujawnił informacje na temat odnalezionych osobników. Niestety nie udało się ich uratować.
Mesoplodon traversii (ang. spade-toothed whale) to wal z rodziny dziobogłowych. Uważany jest za jeden z najsłabiej poznanych gatunków walenia. Jego istnienie ustalono jedynie na podstawie fragmentów trzech czaszek znalezionych na plażach Nowej Zelandii i Chile w latach 1872, 1950 i 1986 r! Dopiero dzięki temu znalezisku udało się stworzyć pełny opis najrzadszego wala i prawdopodobnie najbardziej tajemniczego ssaka morskiego. Naukowcy zbadali kilka szczegółów odróżniających znalezione okazy od innych gatunków dziobogłowych, ale różnice są subtelne i na pierwszy rzut oka można je łatwo pomylić. Póki co szczątki waleni zostały przewiezione do Muzeum Nowej Zelandii w celu dalszych badań.
- Znamy obecnie 21 bardzo podobnych do siebie gatunków z rodziny wali dziobogłowych, więc ich identyfikacja jest niezwykle trudna. Uważa się je za wyjątkowo dobrych nurków. Żywią się kalmarami i niewielkimi rybami. Nieznaczną ilość czasu spędzają na powierzchni i to z dala od lądu. Ze względu na podobieństwo w ich morfologii zewnętrznej, gatunki są bardzo trudne do odróżnienia - opowiada Rochelle Constantine z Uniwersytetu Auckland. - Po wynikach badań DNA znalezionej dwójki zaniemówiłyśmy z wrażenia! To wskazówka, żebyśmy nigdy nie zapomnieli, jak wielkie są oceany i jak ciągle niewiele o nich wiemy - dodaje.

Numer 5/2012
W nowym numerze:

Barren Island - nurkowanie pod wulkanem
Serwis informacyjny
Konkurs fotograficzny
Zupa rybna w Omanie
LofotenFREEdiving
Wywiad z Mateuszem Maliną
IV Konferencja Nurkowa Zakrzówek 2012
Wywiad z Pascalem Bernabe
Po co nurkować?
Oceanografia dla każdego!
Zatopione skarby Morza Egejskiego
25 gadżetów dla nurka
Archeologiczne badania w Zatoce Gdańskiej
No Gravity Wreck Expedition Ustka 2012
Nurkowanie na Sri Lance – wrak HMS Hermes

 
   
dodaj do ulubionych | ustaw jako startową WielkiBlekit.pl © 2004-2011
nurkowanie z pasją
Polecamy: fotografia podwodna, Amtex druk wielkoformatowy. Rojswiatel kinkiety, lampy, żyrandole. Bungalowy domki rewal
Projekt & cms: www.zstudio.pl