Start
 
 
Logowanie
Przypomnij hasło
Załóż konto
Start e - WB Konkurs foto Archiwum Sklep Tapety Kontakt
TAPETY WB
Start
PATRONATY MEDIOWE WB:
SPRZĘT:
MEDYCYNA NURKOWA:
MIEJSCA NURKOWE:
REKLAMA
POLECANE STRONY
CENTRA NURKOWE POLSKA
POLSKIE CENTRA NURKOWE ŚWIAT
 
Wyszukiwarka    
Białucha śpiewa ludzkim głosem!

Badacze waleni z Marine Mammal Foundation w Kalifornii od dawna nasłuchiwali dziwnych dźwięków, jakie dochodziły z basenu białuch w należącym do MMF ośrodku w San Diego.
Pewnego dnia jedna z białuch wydała z siebie dźwięk, który przez jednego z nurków został zinterpretowany jako... prośba, by wyszedł z wody!
Naukowcy, którzy byli świadkami tej sceny, doszli do wniosku, że dźwięk - do złudzenia przypominający ludzki głos - musiał pochodzić od walenia o imieniu NOC. Badacze, na czele których stanął Sam Ridgway, zaczęli nagrywać dźwięki wydawane przez NOC i analizować je. Białucha dzięki nagrodom nauczyła się "mówić" na komendę.
Przede wszystkim okazało się, że zwierzę wydawało z siebie dźwięki, które w niczym nie przypominały odgłosów typowych dla waleni. Różniły się bowiem częstotliwością dźwięków - były one niższe o kilka oktaw, przez co bardziej zbliżone były do ludzkiej mowy niż wielorybiej. Zwrócono też uwagę na fakt, że przerwy, jakie NOC robił pomiędzy dźwiękami mają taką długość, jak pauzy robione przez mówiącego człowieka.
Naukowcy doszli również do wniosku, że "mówienie" waleniowi nie przychodzi łatwo. Dzięki specjalistycznej aparaturze umieszczonej w jamie nosowej okazało się, że waleń musiał włożyć dużo wysiłku, by naśladować ludzki głos. W tym celu zmieniał ciśnienie powietrza w kanale nosowym, dostosowywał stopień napięcia otaczających go mięśni i nadymał fałdy przedsionkowe nozdrzy. Ridgway jest zdania, że dźwięki, które udało się zarejestrować, są przykładem na naukę ze słuchu. Białucha miała na nią sporo czasu, bowiem od urodzenia przez siedem kolejnych lat przebywała z ludźmi.
Co ciekawe, z czasem ludzkie dźwięki najprawdopodobniej musiały się waleniowi wydać niepoważne. Gdy waleń wszedł w okres dojrzałości przestał je bowiem wydawać. Wydaje się więc, że już nie będzie nam dane usłyszeć jak NOC mówi.
Redakcja ma jeszcze dwie inne hipotezy. Białucha - jak na inteligentne zwierzę przystało - widząc, że ludzie nie mogą się z nią dogadać zrezygnowała z dalszych prób komunikacji (szkoda zachodu) lub, po prostu, mogła mieć w nosie dalsze eksperymenty polegające na wtykaniu jej w nozdrza różnych czujników.
Fot. AFP

Numer 5/2012
W nowym numerze:

Barren Island - nurkowanie pod wulkanem
Serwis informacyjny
Konkurs fotograficzny
Zupa rybna w Omanie
LofotenFREEdiving
Wywiad z Mateuszem Maliną
IV Konferencja Nurkowa Zakrzówek 2012
Wywiad z Pascalem Bernabe
Po co nurkować?
Oceanografia dla każdego!
Zatopione skarby Morza Egejskiego
25 gadżetów dla nurka
Archeologiczne badania w Zatoce Gdańskiej
No Gravity Wreck Expedition Ustka 2012
Nurkowanie na Sri Lance – wrak HMS Hermes

 
   
dodaj do ulubionych | ustaw jako startową WielkiBlekit.pl © 2004-2011
nurkowanie z pasją
Polecamy: fotografia podwodna, Amtex druk wielkoformatowy. Rojswiatel kinkiety, lampy, żyrandole. Bungalowy domki rewal
Projekt & cms: www.zstudio.pl