Start
 
 
Logowanie
Przypomnij hasło
Załóż konto
Start e - WB Konkurs foto Archiwum Sklep Tapety Kontakt
TAPETY WB
Start
PATRONATY MEDIOWE WB:
SPRZĘT:
MEDYCYNA NURKOWA:
MIEJSCA NURKOWE:
REKLAMA
POLECANE STRONY
CENTRA NURKOWE POLSKA
POLSKIE CENTRA NURKOWE ŚWIAT
 
Wyszukiwarka    
Wielorybom zagrażają... ptaki?

Argentyńskie mewy znalazły sposób, aby już nigdy nie głodować. Z premedytacją wykorzystują fakt, że od lipca do października południowy Atlantyk odwiedzają walenie, które przybywają tu, aby dać życie swoim młodym. Gdy tylko wieloryby pojawiają się w przybrzeżnych wodach, mewy obsiadają je i dotkliwie ranią, wyrywając tłuszcz z ciał żywych waleni. Problem stał się na tyle istotny, że lokalne władze zdecydowały się na strzelanie do krwiożerczych ptaków.
Agresywne zachowanie mew po raz pierwszy zaobserwowano w argentyńskiej prowincji Chubut 10 lat temu. Ptaki obsiadały wieloryby wynurzające się dla zaczerpnięcia powietrza, po czym dziobały i drapały ich grzbiety tak mocno, że tworzyły się głębokie rany. Dla mew była to doskonała okazja do posilenia się. Za każdym razem wynurzenie się walenia na powierzchnię oznaczało dla mew kolejny łatwy posiłek - wystarczyło tylko rozdrapać świeże rany. Obliczono, że co czwarte pojawienie się wieloryba na powierzchni kończy się bolesnym atakiem.
To, co dzieje się z wielorybami zagraża nie tylko samym zwierzętom, lecz także może znacząco zmniejszyć wpływy z turystyki, bowiem jedną z głównych atrakcji Chubut jest oglądanie wielorybów. Dlatego też lokalne władze zdecydowały się na odstrzał mew.
Jednak ekolodzy z Argentyny mają wątpliwości, czy jest to dobre rozwiązanie. Ich zdaniem, głównym powodem dla którego w Chubut doszło do inwazji mew jest fakt, że w prowincji źle gospodaruje się odpadami, a przede wszystkim resztkami ryb wyrzucanymi przez rybaków z powrotem do morza. Takie praktyki sprawiły, że populacja ptaków z roku na rok rosła. Według obrońców środowiska jedynym rozwiązaniem jest segregowanie śmieci. Jednak przedstawiciele rządu uważają, że tylko radykalne i natychmiastowe działania przyniosą pożądany efekt.
A my, jak zwykle - poczekamy, zobaczymy...

Numer 5/2012
W nowym numerze:

Barren Island - nurkowanie pod wulkanem
Serwis informacyjny
Konkurs fotograficzny
Zupa rybna w Omanie
LofotenFREEdiving
Wywiad z Mateuszem Maliną
IV Konferencja Nurkowa Zakrzówek 2012
Wywiad z Pascalem Bernabe
Po co nurkować?
Oceanografia dla każdego!
Zatopione skarby Morza Egejskiego
25 gadżetów dla nurka
Archeologiczne badania w Zatoce Gdańskiej
No Gravity Wreck Expedition Ustka 2012
Nurkowanie na Sri Lance – wrak HMS Hermes

 
   
dodaj do ulubionych | ustaw jako startową WielkiBlekit.pl © 2004-2011
nurkowanie z pasją
Polecamy: fotografia podwodna, Amtex druk wielkoformatowy. Rojswiatel kinkiety, lampy, żyrandole. Bungalowy domki rewal
Projekt & cms: www.zstudio.pl