Start
 
 
Logowanie
Przypomnij hasło
Załóż konto
Start e - WB Konkurs foto Archiwum Sklep Tapety Kontakt
TAPETY WB
Start
PATRONATY MEDIOWE WB:
SPRZĘT:
MEDYCYNA NURKOWA:
MIEJSCA NURKOWE:
REKLAMA
POLECANE STRONY
CENTRA NURKOWE POLSKA
POLSKIE CENTRA NURKOWE ŚWIAT
 
Wyszukiwarka    
Australia bez rafy koralowej?

Australijscy naukowcy alarmują - Wielka Rafa Koralowa ginie w zastraszającym tempie! W ostatnich 30 latach jej powierzchnia zmniejszyła się o połowę, a wciąż nie udało się znaleźć skutecznego rozwiązania problemu.
Rafa koralowa, mimo swych rozmiarów, jest bardzo delikatnym i wrażliwym ekosystemem, a czynników wpływających na jej kondycję jest sporo, począwszy od naturalnych, po te bezpośrednio związane z działalnością człowieka.
Do najważniejszych przyczyn naturalnych należą bardzo silne tajfuny, które od zawsze były ogromnym zagrożeniem dla rafy koralowej. Tego typu zniszczenia możemy zresztą obserwować na całym świecie.
Kolejnym zagrożeniem jest... susza, ale sama w sobie oczywiście nie może być problemem. Tu swoje trzy grosze dorzuca już człowiek. W Australii co kilkanaście lat następuje okres suszy, mogącej trwać nawet kilka lat. Aby zapewnić odpowiednie zbiory, rolnicy często stosują nawet ogromne ilości nawozów sztucznych, które z czasem trafiają do oceanu. Naukowcy uważają, że to właśnie zatrucie raf jest jednym z głównych powodów ich blaknięcia.
Uważa się, że inną, przyczyną degradacji rafy jest ekspansywna podwodna turystyka. Szczególne zagrożenie stwarzają tzw. "dzicy" nurkowie, którzy nurkując bez stosownego nadzoru niszczą podwodny świat. Ale trudno uwierzyć, żeby skala tego zjawiska była na tyle masowa, by dorównać niszczycielskiej sile tajfunu.
Rafa koralowa jest podstawą ekosystemu w Australii. Gdy z niej usuniemy jeden, w dodatku kluczowy element, prawdopodobnie całość legnie w gruzach. Nic więc dziwnego, że dość powszechnie panuje pogląd, że jeśli kiedyś zabraknie rafy, to już niczego nie będzie.
Australijski rząd przyznał, że problem niszczenia rafy dostrzegł zdecydowanie za późno. Obecnie trwają gorączkowe prace nad opracowaniem planów ratunkowych. Jednak te, niestety, są bardzo trudne do wdrożenia, przede wszystkim ze względu na koszty, bowiem powierzchnia Wielkiej Rafy Koralowej jest większa od Polski! Część ekspertów obawia się więc, że walka o zachowanie rafy jest już w pewnym sensie przegrana...

Numer 5/2012
W nowym numerze:

Barren Island - nurkowanie pod wulkanem
Serwis informacyjny
Konkurs fotograficzny
Zupa rybna w Omanie
LofotenFREEdiving
Wywiad z Mateuszem Maliną
IV Konferencja Nurkowa Zakrzówek 2012
Wywiad z Pascalem Bernabe
Po co nurkować?
Oceanografia dla każdego!
Zatopione skarby Morza Egejskiego
25 gadżetów dla nurka
Archeologiczne badania w Zatoce Gdańskiej
No Gravity Wreck Expedition Ustka 2012
Nurkowanie na Sri Lance – wrak HMS Hermes

 
   
dodaj do ulubionych | ustaw jako startową WielkiBlekit.pl © 2004-2011
nurkowanie z pasją
Polecamy: fotografia podwodna, Amtex druk wielkoformatowy. Rojswiatel kinkiety, lampy, żyrandole. Bungalowy domki rewal
Projekt & cms: www.zstudio.pl