Cukrzyca a nurkowanie
 
 
Logowanie
Przypomnij hasło
Załóż konto
Start e - WB Konkurs foto Archiwum Sklep Tapety Kontakt
TAPETY WB
Start
PATRONATY MEDIOWE WB:
SPRZĘT:
MEDYCYNA NURKOWA:
Apteczka dla nurka
Choroby serca a nurkowanie
Astma a nurkowanie
Badanie nurków
Cukrzyca a nurkowanie
Nadciśnienie a nurkowanie
Nadwaga a nurkowanie
Zespół klasy ekonomicznej
MIEJSCA NURKOWE:
REKLAMA
POLECANE STRONY
CENTRA NURKOWE POLSKA
POLSKIE CENTRA NURKOWE ŚWIAT
 
Wyszukiwarka    
Cukrzyca a nurkowanie

Woda i cukier – czy nurkowanie z cukrzycą jest bezpieczne?
 
Do niedawna uważano, że nurkowanie jest zarezerwowane dla młodych, sprawnych mężczyzn postury Arnolda Schwarzeneggera. Obecnie nurkują kobiety, dzieci, osoby w starszym wieku, często cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości. Pisałem na łamach „Wielkiego Błękitu” o nurkowaniu ludzi chorych na astmę. Dziś pora zająć się cukrzykami. Lekarze, kwalifikujący osoby z cukrzycą chętne do uprawiania tego sportu, byli zgodni – „niezdolny”– brzmiało orzeczenie.
 
Rygorystyczny zakaz wynikał głównie z faktu, że u osób chorujących na cukrzycę istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia hipoglikemii – czyli spadku poziomu glukozy we krwi, a w efekcie groźba utraty przytomności pod wodą lub w najlepszym wypadku upośledzenie sprawności psychomotorycznej. Stanowi to oczywiste zagrożenie zarówno dla płetwonurka, jak i dla jego partnera.
 
Pierwsi śmiałkowie
Jak to często bywa, sprawy w swoje ręce wzięli diabetycy i – nie bacząc na zakazy – nurkowali. Trudno pochwalać tego typu zachowanie, ale ich udokumentowane nurkowania stanowiły podstawę do badań przeprowadzonych przez DAN (Divers Alert Network). Na podstawie ankiet przeprowadzonych w 1991 i 1995 roku udało się ustalić, że 129 płetwonurków uczestniczyło bez większych komplikacji w 27000 zanurzeń. Podczas żadnego nurkowania nie doszło do utraty przytomności. Informacje te spowodowały, że rozpoczęły się liczne projekty badawcze, dotyczące nurkowania i cukrzycy.
 
Cukrzyca – co to za choroba?
Cukrzyca to choroba polegająca na niedostatecznej produkcji insuliny lub oporności tkanek organizmu na działanie prawidłowych ilości insuliny. Dotyka ona około 2% populacji w wieku 20 lat. Częstość występowania rośnie z wiekiem.
 
Jak to bywa w przypadku wielu chorób, cukrzyca nie jest jednolitą jednostką. Najłatwiej można ją podzielić na insulinozależną i insulinoniezależną. Ta pierwsza jest szczególnie groźna. Występować mogą większe wahania poziomu cukru, częściej dochodzi do hipoglikemii, a leczenie polega na podawaniu insuliny. Epizody hipoglikemii, czyli spadki poziomu cukru, manifestują się najczęściej zaburzeniami orientacji, poceniem się, przyspieszeniem akcji serca aż do utraty przytomności. Łagodne postacie cukrzycy insulinoniezależnej można leczyć, podając leki doustne. Cięższe postacie choroby wymagają podskórnego podawania insuliny we wstrzyknięciach.
 
Komu wolno?
Osoby z łagodną postacią cukrzycy insulinoniezależnej, kontrolowaną lekami doustnymi, u których nie występują nagłe wahania poziomu cukru, na ogół mogą bezpiecznie nurkować, przestrzegając pewnych zasad – patrz ramka. Ważne, by cukrzyca była dobrze kontrolowana (wartości HbA1c ≤9% – hemoglobina glikozylowana ulega podwyższeniu przy nieprawidłowo leczonej chorobie).
 
Według aktualnie obowiązujących zasad, nurkować mogą osoby chore na cukrzycę, u których nie występują jej odległe powikłania. Do najczęściej występujących powikłań należą m.in. zmiany w siatkówce oka, choroby nerek, układu nerwowego i krążenia. Zasada ta obowiązuje zarówno płetwonurków z cukrzycą insulinozależną, jak i insulinoniezależną. Przeciwwskazania te wydają się słuszne – na przykład choroby siatkówki w połączeniu ze zmianami ciśnienia podczas nurkowania mogą powodować wylewy do siatkówki i poważne zaburzenia widzenia. W przypadku kandydatów z cukrzycą ważna jest też opinia lekarza diabetologa, prowadzącego leczenie. Wypowiada się on na temat przebiegu leczenia, stwierdza, czy występowały w przeszłości epizody hipoglikemii, czy leczenie uległo istotnym zmianom w okresie ostatniego roku, wreszcie wydaje opinię, czy osoba jest zdolna pod względem fizycznym, a także umysłowym, bezpiecznie kontrolować cukrzycę i nurkować. Osoby po 50. roku życia powinny mieć bezwzględnie wykonane EKG wysiłkowe. Nie należy nurkować przez 3 miesiące po zmianie dawek doustnych leków cukrzycowych i przez rok po zmianie dawkowania insuliny. Nie powinny nurkować osoby, które nie są w stanie rozpoznać zaczynającej się hipoglikemii. Poza oceną diabetologa wymagane jest normalne badanie lekarskie, jakie powinien przejść każdy płetwonurek.
 
Diabetyk nauczyciel
Ciekawą rolę edukacyjną dla płetwonurków cukrzyków wyznaczają brytyjskie kluby – zalecają, by wygłaszali oni specjalne wykłady dla wszystkich członków klubu płetwonurkowego na temat nurkowania i cukrzycy. Mieliby przez to poprawić stan wiedzy o chorobie, zwiększając także własne bezpieczeństwo, przekazując informacje swoim potencjalnym partnerom nurkowym, na co zwrócić uwagę i jak się zachowywać, nurkując z cukrzykiem.
 
Jak to robić bezpiecznie?
Każdy płetwonurek z cukrzycą powinien mieć w widocznym miejscu informację, że choruje na cukrzycę – np. w formie bransoletki na ręce. Przed nurkowaniem należy szczególnie zadbać o dobre nawodnienie. Okresowo występujące wysokie poziomy glukozy we krwi mają działanie odwadniające, co sprzyja ewentualnemu występowaniu choroby ciśnieniowej. Organizator nurkowania powinien być poinformowany o fakcie, że jeden z płetwonurków ma cukrzycę. Cukrzyk nie powinien nurkować z drugą osobą, cierpiącą na tę chorobę. Najlepiej, by był to stały partner nurkowy, zaznajomiony z problemami cukrzycy.
 
Wyposażenie
Nurek diabetyk powinien zabierać na każde nurkowanie:
 ·  Dwa oddzielne wodoodporne pojemniki zawierające tabletki glukozy
 ·  Strzykawkę z glukagonem
 ·  Glukometr
 ·  Urządzenia sygnalizacyjne, takie jak boja, gwizdek, flara
 
Przed nurkowaniem cukrzyk musi upewnić się, że jego poziom glukozy we krwi jest prawidłowy lub lekko podwyższony. Zaleca się zjedzenie czegoś słodkiego i dokonanie trzech pomiarów poziomu cukru glukometrem. Podczas nurkowania diabetyk nie powinien przekraczać głębokości 30 m, nurkowanie ma być bezdekompresyjne. Po zakończeniu nurkowania powinien być ponownie oznaczony poziom glukozy we krwi. Nurkujący z cukrzycą muszą ograniczyć liczbę nurkowań do dwóch dziennie. Po 3 dniach nurkowych zaleca się dzień przerwy, by zmniejszyć ilość azotu pozostającego we krwi.
 
Sytuacje awaryjne
Jeśli podczas nurkowania dochodzi do hipoglikemii, należy bezwzględnie wynurzyć się i połknąć tabletkę glukozy. Taka sytuacja wymaga zakończenia nurkowania, wyjścia z wody i jak najszybszego pomiaru poziomu cukru. W przypadku zaburzeń świadomości kontrolę nad wynurzaniem przejmuje partner nurkowy. Jego dalszym zadaniem jest zapewnienie dodatniej pływalności, zarówno sobie, jak i partnerowi. Kolejnym krokiem jest wydostanie nieprzytomnego z wody. Ze względu na fakt, iż objawy hipoglikemii i choroby ciśnieniowej mogą być podobne – postępowanie jest podobne i polega na podaniu zastrzyku z 1 mg glukagonu oraz 100% tlenu. Należy pamiętać, aby osobie nieprzytomnej nie podawać nic doustnie! Partner, o ile potrafi, powinien także zmierzyć poszkodowanemu poziom cukru i, o ile to możliwe, wezwać pomoc medyczną.
 
Podsumowanie
Jak pokazuje praktyka, nurkowanie chorych na cukrzycę jest dopuszczalne, a nawet, przy zachowaniu wymienionych środków ostrożności, bezpieczne. Trzeba pamiętać, że decyzję o podjęciu nurkowania podejmuje lekarz wspólnie z dobrze poinformowanym pacjentem. Nie da się ukryć, że nurkowie ci są bardziej narażeni na niebezpieczeństwo wystąpienia choroby dekompresyjnej, zaostrzenie powikłań cukrzycy oraz utratę przytomności pod wodą. Dostając przepustkę do podwodnego świata, muszą liczyć się z koniecznością przestrzegania wielu często uciążliwych zaleceń.
 
Zasady nurkowania z cukrzycą:
Poinformuj osobę odpowiedzialną za organizację nurkowania i partnera nurkowego, że masz cukrzycę.
Dbaj o dobre nawodnienie przed nurkowaniem, zjedz coś słodkiego
Zawsze, nawet w wodzie, miej przy sobie tabletki z glukozą
Na łodzi lub brzegu koniecznie przechowuj w umówionym miejscu strzykawkę z glukagonem i glukometr
Zbadaj poziom cukru 60 min. i 30 min. przed nurkowaniem, a także tuż przed wejściem do wody oraz zaraz po zakończeniu nurkowania. Prawidłowe wartości glikemii ≥150 mg·dL -1, <300 mg·dL -1
Nurkuj bez dekompresji. Na komputerze powinny pozostać przynajmniej 2 min. czasu bezdekompresyjnego.
Nie przekraczaj głębokości 30 m.


Lek med. Łukasz Ulatowski
Specjalista chirurg
Lekarz klubowy KDP/CMAS

Numer 5/2012
W nowym numerze:

Barren Island - nurkowanie pod wulkanem
Serwis informacyjny
Konkurs fotograficzny
Zupa rybna w Omanie
LofotenFREEdiving
Wywiad z Mateuszem Maliną
IV Konferencja Nurkowa Zakrzówek 2012
Wywiad z Pascalem Bernabe
Po co nurkować?
Oceanografia dla każdego!
Zatopione skarby Morza Egejskiego
25 gadżetów dla nurka
Archeologiczne badania w Zatoce Gdańskiej
No Gravity Wreck Expedition Ustka 2012
Nurkowanie na Sri Lance – wrak HMS Hermes

 
   
dodaj do ulubionych | ustaw jako startową WielkiBlekit.pl © 2004-2011
nurkowanie z pasją
Polecamy: fotografia podwodna, Amtex druk wielkoformatowy. Rojswiatel kinkiety, lampy, żyrandole. Bungalowy domki rewal
Projekt & cms: www.zstudio.pl