Apteczka dla nurka
 
 
Logowanie
Przypomnij hasło
Załóż konto
Start e - WB Konkurs foto Archiwum Sklep Tapety Kontakt
TAPETY WB
Start
PATRONATY MEDIOWE WB:
SPRZĘT:
MEDYCYNA NURKOWA:
Apteczka dla nurka
Choroby serca a nurkowanie
Astma a nurkowanie
Badanie nurków
Cukrzyca a nurkowanie
Nadciśnienie a nurkowanie
Nadwaga a nurkowanie
Zespół klasy ekonomicznej
MIEJSCA NURKOWE:
REKLAMA
POLECANE STRONY
CENTRA NURKOWE POLSKA
POLSKIE CENTRA NURKOWE ŚWIAT
 
Wyszukiwarka    
Apteczka dla nurka

APTECZKA DLA NURKA

Przed każdym wyjazdem na nurkowanie – czy to na Zakrzówek, czy też na drugi koniec świata – powinniśmy zaopatrzyć się w podstawową apteczkę nurkową. Jeżeli jedziemy tylko na weekendowe nurkowania w Polsce, będzie nam potrzeba mniejszej ilości specyfików, niż wtedy, gdy wybieramy się na kilkunastodniowy wyjazd w tropiki. Niestety, w przypadku wyjazdu związanego z podróżą samolotem jesteśmy ograniczeni wielkością bagażu. Nie ma sensu brać ze sobą całej apteki, ale, niestety, w dalekich krajach zdarzają się przedziwne przypadki zachorowań, a nie zawsze możemy liczyć na miejscową pomoc lekarską. Czasami to nasza apteczka może okazać się jedyną pomocą lekarską, dostępną w danym rejonie. 
 
Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy zestawienie leków i środków medycznych, które mogą być nam przydatne. Apteczka w wersji „krajowej” użyteczna będzie przy wyjazdach w Polsce, nie dłuższych niż weekendowe. Zakładamy, że apteki mogą być zamknięte. Natomiast apteczka „wyjazdowa” to zestaw leków, które mogą być przydatne w podróży do innych krajów. Jest to wersja maksymalna. To, co uznaliśmy za niezbędne absolutnie, znajduje się w wersji wyjazdowej „minimum”. Apteczki powstały w wyniku zebrania doświadczeń własnych i wielu podróżujących nurków, po czym zostały poddane konsultacjom z farmaceutą oraz lekarzem nurkowym. Nie współpracujemy z żadną firmą farmaceutyczną, a nazwy wybranych leków często wynikają z ich szerokiej dostępności. Większość z preparatów występuje pod wieloma nazwami handlowymi, więc każdy może wybrać ten, który lubi najbardziej.
 
Ogólne uwagi
Konstruując apteczki, wzięliśmy pod uwagę wszelkie choroby, które mogą się przydarzyć na wyjeździe zdrowym na co dzień ludziom. W apteczkach nie znajdziemy więc środków, które niektórzy przyjmują na stałe z przepisu lekarza, np. leki na serce, przeciwnadciśnieniowe, tabletki antykoncepcyjne, a tylko te, które koniecznie powinny się znaleźć w wyjazdowej apteczce.
 
Większość leków nie powinna być stosowana przed nurkowaniem – dotyczy to szczególnie leków antyalergicznych lub zawierających chlorowodorek pseudoefedryny, ale również wszelkich przeciwbólowych. Z założenia apteczka ma nam służyć, gdy jesteśmy chorzy, a wtedy z nurkowania należy zrezygnować. Aby jednak nie rezygnować przez cały wyjazd, warto mieć pod ręką kilka leków.
 
Niektóre z wymienionych leków są dostępne tylko na receptę. Nie zachęcamy do leczenia się na własną rękę, ale np. dostępny tylko na receptę Nifuroksazyd jest doskonałym i skutecznym lekiem na „klątwę Faraona”, często dotykającą wyjeżdżających do Egiptu. Nasz lekarz rodzinny powinien nam bez problemu wydać przed wyjazdem receptę.
 
Należy pamiętać też o uważnym czytaniu ulotek – szczególnie przeciwwskazań. Nie wszystkie preparaty będą dla nas odpowiednie. Zwróćmy uwagę też na skład, aby nie powielać przyjmowania tych samych substancji czynnych – np. paracetamolu czy ibuprofenu.

Leki podzieliliśmy na kategorie związane z poszczególnymi dolegliwościami.
 
Pierwsza pomoc
Absolutna konieczność na każdym wyjeździe, bliskim czy dalekim. Znajdziemy tu podstawowe środki opatrunkowe. Te środki warto mieć zawsze pod ręką. Z bólem głowy damy radę dotrzeć do hotelu, gdzie zostawiliśmy naszą apteczkę, ale z krwawiącą ręką już będzie trudniej. Wszystkie rany należy od razu opatrzyć. Polecamy też zakup foliowego koca ratunkowego – przede wszystkim przeciwdziała wychłodzeniu ciała. Zabiera niewiele miejsca, a ma ponadto mnóstwo innych, pożytecznych zastosowań w podróży.
 
Drobne urazy
Niegroźne, ale męczące. Warto mieć opatrunek w spray’u, który wytrzyma pod wodą dłużej niż zwykły plaster. Ochronimy też lepiej ranę przed dostaniem się do niej bakterii. Jak wiemy, rany goją się znacznie trudniej, gdy długo przebywamy w wodzie, właśnie z powodu bakterii, które mają ułatwiony dostęp do ran. Jeżeli mamy otarcia czy skaleczenia, warto przemywać je wieczorem Rivanolem. Wszelkie rany, które powstały pod wodą, np. gdy zaatakuje nas jeżowiec, również należy odkażać.
 
W przypadku bolesnych zwichnięć czy naciągniętych mięśni przydatny będzie Naproxen, działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Należy pamiętać, żeby nie stosować go przed nurkowaniem, ponieważ przenika przez skórę do krwioobiegu.
 
Kiedy boli...
Nie ma co się niepotrzebnie męczyć. Najlepiej mieć ze sobą środki przeciwbólowe z różnymi substancjami czynnymi – na każdego działa coś innego. Może będziemy musieli kogoś poratować środkami na ból głowy lub zęba. Nie myślmy tylko o sobie. Jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości są bóle brzucha. Długa podróż, inne jedzenie, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni i ból brzucha gotowy. Nawet, jeżeli w warunkach domowych nigdy nas to nie dotyczyło.
 
Zatoki, uszy, nos
Utrapienie wielu nurków. Łatwo nabawić się kataru lub zapalenia zatok. Lub, co gorzej, zapalenia ucha. Wtedy nie możemy wyrównać ciśnienia i z nurkowania nici. Preparaty zmniejszające przekrwienie błon śluzowych są dosyć skuteczne. Należy pamiętać, że bezwzględnie nie należy stosować ich przed nurkowaniem. Zdarza się, że w wyniku przyjmowania tego typu środków podczas nurkowania zwiększa się wydzielanie śluzu, co może spowodować niemożność wyrównania ciśnienia podczas wynurzania. I barotrauma ucha gotowa.
 
Może zdarzyć się nam zapalenie ucha, co u nurków wcale nie jest rzadkie. Warto mieć krople do uszu o działaniu przeciwzapalnym. Szczególnie, jeżeli wybieramy się w miejsca, gdzie na pomoc lekarską nie możemy liczyć – odległe wyspy Oceanu Indyjskiego, liveaboardy nieprzybijające do brzegu. Ból ucha może być naprawdę dokuczliwy.
 
Przeziębienie 

Wystarczy klimatyzacja w pokoju hotelowym ustawiona na 16 stopni przez całą noc... Przeziębienie gotowe. Wyklucza nas to automatycznie z następnego dnia nurkowego, ale mamy jeszcze szansę wyleczyć się. Nie łączmy tych samych leków, stosujmy je zgodnie z zaleceniami na ulotce. Wtedy jest spora szansa na wyleczenie. Proponujemy zabranie zarówno tabletek, jak i środków do rozpuszczenia w gorącej wodzie. Mają szybsze działanie i mniej obciążają żołądek. Pamiętajmy, że kwas acetylosalicylowy (Aspirin) działa rozrzedzająco na krew, a chlorowodorek pseudoefedryny zwiększa ciśnienie krwi i działa pobudzająco.
 
Słońce i owady
Wyjazd w kraje tropikalne często wiąże się z narażeniem na oparzenia słoneczne lub pokąsanie przez owady. Bardzo ważne jest stosowanie preparatów przeciw komarom, szczególnie w rejonach zagrożonych malarią. Tym bardziej, że nurkując nie możemy przyjmować leków antymalarycznych ze względu na ich skutki uboczne. Często komary są aktywne również w dzień. Polecamy OFF’a, ponieważ okazał się skuteczny na komary we wszystkich częściach świata. Dostępny również w wersji dla dzieci.
 
Poparzenia słoneczne wyleczymy skutecznie pianką Panthenol. Ale słońce i ugryzienia owadów mogą mieć znacznie poważniejsze skutki, dlatego konieczne jest zabranie ze sobą środków antyalergicznych, nawet, jeżeli na co dzień nie mamy powodu ich stosować.
 
Reakcje alergiczne
Mogą zostać wywołane przez jedzenie, słońce, ugryzienia owadów, zetknięcie z koralem, ukłucie jeżowca. Środki alergiczne ogólnie dostępne zawierają jedną z dwóch substancji czynnych: loratydynę lub chlorowodorek cetyryzyny. Obydwie substancje to przeciwhistaminowe leki drugiej generacji, blokujące receptor histaminowy H1. Badania wykazują, że cetyryzyna ma większą skuteczność w postaciach skórnych alergii, ale może wywoływać senność i obniżenie koncentracji w większym stopniu niż loratydyna. Działanie obydwu substancji jest porównywalne, ale nie wiedząc, który lek będzie skuteczniejszy w naszym przypadku, warto zaopatrzyć się w obydwie wersje. Alergie mogą mieć dramatyczny przebieg – w niektórych wypadkach konieczne może być podanie leków sterydowych, ale to tylko z przepisu i pod kontrolą lekarza.
 
Inne przydatne medykamenty
Jeżeli jedziemy do egzotycznego kraju, gdzie możemy mieć utrudniony dostęp do lekarza albo na wielodniowy rejs, warto zaopatrzyć się w antybiotyk. Skorzystamy z niego tylko w awaryjnej sytuacji – przy poważnych zakażeniach bakteryjnych i występowaniu bardzo wysokiej gorączki, na którą nie pomagają żadne leki. Ponieważ antybiotyki są dostępne tylko na receptę, należy skonsultować się ze swoim lekarzem, aby zaproponował nam odpowiedni preparat i wyjaśnił dawkowanie oraz objawy, w przypadku których powinniśmy sięgnąć po antybiotyk.
 
Natomiast codziennie możemy przyjmować magnez, dzięki któremu unikniemy nieprzyjemnych, a czasem bolesnych skurczów mięśni, co może być groźne podczas nurkowania. Szklanka magnezu przed nurkowaniem będzie miała tylko pozytywne efekty na pracę naszych mięśni.
 Jeżeli jedziemy na łódź, a jesteśmy podatni na chorobę morską, warto mieć ze sobą Aviomarin i Lokomotive. Ten ostatni jest preparatem ziołowym na bazie wyciągu z imbiru. Natomiast Aviomarin z powodu skutków ubocznych absolutnie nie może być stosowany podczas nurkowania.
 
Bardzo uciążliwym może okazać się zapalenie dróg moczowych. Długie przebywanie w wodzie, wstrzymywanie oddawania moczu (nie wszyscy decydują się na siusianie w piankę), a także lotniskowe toalety mogą spowodować zapalenie pęcherza moczowego. Dolegliwość ta częściej dotyka kobiety. Doskonały jest Furagin, niestety – na receptę, ale dostępne bez recepty środki (np. Urosept) też powinny nam pomóc.
 
Na koniec: nie zapomnijmy o naszych lekach, które musimy przyjmować stale albo które mogą być wyłącznie nam potrzebne.
 
Uwaga: apteczka ma nam służyć tylko w sytuacjach awaryjnych. Nie zabieramy tych wszystkich leków, żeby je stale przyjmować, ale żeby móc za każdym razem powiedzieć: „Po co znowu ciągnęliśmy te wszystkie tabletki, bandaże i maści”. Czego wszystkim nurkom życzymy!
 
Apteczka Wyjazdowa (wersja pełna)
 
Pierwsza pomoc
rękawiczki jednorazowe, maseczka do sztucznego oddychania, koc ratunkowy foliowy, nożyczki, kompresy gazowe jałowe, bandaż elastyczny i zwykły, Peroxyżel (woda utleniona w żelu), chusteczki nasączone spirytusem „Leko”, plaster z opatrunkiem wodoodporny, Omnipor przylepiec bez opatrunku (taśma).
 
Zadrapania, stłuczenia, drobne urazy
opaska elastyczna COBAN bezzapinkowa – samoprzylepna, wygodna zamiast bandaża elastycznego
Altacet żel – na stłuczenia i siniaki, przyspiesza ich gojenie się.
Akutol Spray – elastyczny opatrunek ochronny w spray’u. Przeznaczony do opatrywania ran, małych otarć i ran ciętych. Wodoodporny. Nie krępuje swobody ruchu. Zmywa się z powierzchni skóry alkoholem.
Ice Power Spray lub Altacet Ice – preparaty chłodzące i uśmierzające ból, stosowane przy zwichnięciach, uderzeniach, stłuczeniach. Szybkie działanie znieczulające.
Naproxen żel – przeciwbólowy i przeciwzapalny, skuteczny w bólach mięśni i stawów po urazach (naderwania, zwichnięcia)
Rivanol – roztwór odkażający trudno gojące się rany, uzyskujemy go po rozpuszczeniu 2 tabletek na pół szklanki wody (dostępny także w formie gotowego płynu 0,1%). Należy stosować w formie okładów lub do przemywania ran. Wykazuje silne działanie bakteriobójcze i pierwotniakobójcze.
 
Przeciwbólowe
Ibuprom (lub Ibuprofen, Nurofen) – zawierające ibuprofen. Szerokie zastosowanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nie zalecany dla dzieci.
Apap (lub Panadol, Paracetamol) – zawierające paracetamol. Szerokie zastosowanie przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe, może być bezpiecznie stosowany u dzieci.
Aleve (tabletki) – zawiera naproksen, zalecany w bólach mięśniowych, krzyża, stawów i zębów.
 
Brzuch
NO-SPA – stosowany w przypadku skurczu mięśni gładkich, m.in. w przewodzie pokarmowym, drogach żółciowych, układzie moczowo-płciowym. Niezastąpiony w przypadku bólu brzucha i bólów miesiączkowych.
Nifuroksazyd (recepta) – stosowany w zakażeniach układu pokarmowego, szczególnie przy biegunkach wywołanych przez bakterie. Potrzebny szczególnie w Egipcie, aby szybko i skutecznie wyleczyć się z „klątwy Faraona”.
Stoperan – stosowany w biegunkach, dostępny bez recepty. Działa poprzez zwiększenie wchłaniania wody i zwolnienie ruchów jelitowych.
Rennie lub Manti (tabletki do ssania) – stosowane w łagodzeniu objawów związanych z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, nieżytem żołądka, nadkwaśnością, niestrawnością i innymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (zgaga, wzdęcia). Działają zobojętniając kwasy żołądkowe.
Ranigast – hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Stosowany w objawowym leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak niestrawność, zgaga, nadkwaśność i ból.
Espumisan – dostępny jako kapsułki lub emulsja. Zalecany w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem gazów (wzdęcia) – przydatny szczególnie podczas długich podróży, np. samolotem.
 
Zatoki, uszy, nos
Antotalgin – krople do uszu o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Zastosowanie w łagodnie przebiegającym zapaleniu przewodów słuchowych.
Otinum (recepta) – krople do uszu o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Zawiera salicylan choliny. Zalecany w ostrym nieżytowym zapaleniu przewodu słuchowego zewnętrznego, błony bębenkowej, ucha środkowego.
Otrivin – spray do nosa. Obkurcza naczynia krwionośne, ułatwiając oddychanie. Zawiera formułę nawilżającą, zapobiegającą wysuszeniu błony śluzowej.
Afrin – spray do nosa. Powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku śluzówki nosa. Ułatwia oddychanie. Czas działania po podaniu miejscowym wynosi do 12 godzin.
 
Preparaty zawierające pseudoefedrynę:
Sudafed – zawiera chlorowodorek pseudoefedryny. Zmniejsza przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, w tym błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych, skutecznie je udrażniając.
Ibuprom Zatoki – zawiera chlorowodorek psedudoefedryny oraz ibuprofen. Działa również przeciwbólowo, przy „zajętych” zatokach.
Cirrus (tabletki) – zawiera zarówno dwuchlorowodorek cetyryzyny jak i chlorowodorek pseudoefedryny, więc zalecany jest w przypadku alergii, połączonej z obrzękiem śluzówki. Skutecznie zmniejsza katar, ale może powodować suchość w ustach.
 
Gorączka, przeziębienie, ból gardła
Gripex Max (tabletki) – zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, pseudoefedrynę i dekstrometorfan. Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo, a pseudoefedryna przywraca drożność nosa.
Fervex lub Theraflu – preparaty rozpuszczalne. Zawierają substancje działające przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i zmniejszające obrzęk śluzówki. Szybkie działanie. Nie zawierają pseudoefedryny.
Aspirin C – tabletki musujące. Kwas acetylosalicylowy plus witamina C. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne aspiryny jest powszechnie znane. Skuteczne w zależności od organizmu.
Cholinex, Cholisept, Tantum Verde, Isla, Strepsils – do wyboru pastylki do ssania na ból gardła (Tantum Verde dostępne również w formie spray’u i płynu do płukania gardła).
 
Ukąszenia i oparzenia
Panthenol (pianka w spray’u) – niezastąpiony na oparzenia, nie tylko słoneczne. Działa łagodząco i przeciwzapalnie, przyśpiesza gojenie i zwiększa elastyczność i nawilżenie skóry. Również skuteczny w drobnych otarciach skóry.
OFF lub Autan Active (spray) – przeciw komarom. Konieczny szczególnie w rejonach zagrożonych malarią.
Fenistil Żel – bardzo skuteczny środek łagodzący skutki ukąszeń owadów, gdy OFF zawiedzie. Działa przeciwhistaminowo i znieczulająco. Stosowany również przy oparzeniach skóry.
Autan Akut (spray) – mały i poręczny spray na ukąszenia owadów.
 
Odczyny alergiczne
Preparat zawierający loratydynę (do wyboru): Claritine (recepta), Loratydyna, Aleric, Loratan
Preparat zawierający cetyryzynę (do wyboru): CetAlergin, Allertec, Amertil, Alerzina
Calcium – wapno rozpuszczalne, wspiera działanie antyalergiczne.
 
Inne
Doksycyklina lub Vibramycyna (antybiotyk, recepta) – na wszelki wypadek. Tetracyklina syntetyczna o szerokim działaniu przeciwbakteryjnym. Mało toksyczna, o silnym działaniu. Uwaga na słońce. Zalecana także prewencyjnie w rejonach zagrożonych malarią, gdy nie można przyjmować leków antymalarycznych, ze względu na ich działania uboczne.
Magnez (rozpuszczalny lub w tabletkach) – przeciw skurczom mięśni i łagodnej arytmii serca.
Mydło antybakteryjne – do przemywania ran, skaleczeń, ukąszeń, ukłuć jeżowców itp.
Aviomarin lub Lokomotive (choroba morska i lokomocyjna) – Lokomotive to preparat ziołowy (wyciąg z imbiru), nie ma skutków ubocznych Aviomarinu, ale w związku z tym jego skuteczność może być mniejsza.
Furagin (recepta) lub Urosept (lub Urinal) – zakażenia układu moczowego.
Lioton 1000 (żel) – preparat o miejscowym działaniu przeciwzakrzepowym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym. Działa wspomagająco w chorobach żył (np. zapalenie żył, żylaki) oraz w krwiakach podskórnych i stłuczeniach. Zalecany szczególnie przed długimi podróżami samolotem.
Maszynka do golenia – szczególnie na męskich nogach trudno obejrzeć skaleczenia czy pokłucie przez jeżowca.
Tampony OB – nigdy nie wiadomo, jak wpłynie na nasz organizm zmiana klimatu i strefy czasowej.
PLUS: wszystkie leki, które bierzemy stale, z przepisu lekarza lub związane z chorobami przewlekłymi.
 
Apteczka Wyjazdowa (wersja minimum)

Pełne opisy medykamentów w Apteczce Wyjazdowej w wersji pełnej
 
Pierwsza pomoc
Rękawiczki jednorazowe, maseczka do sztucznego oddychania, koc ratunkowy foliowy, nożyczki, kompresy gazowe jałowe, bandaż elastyczny i zwykły, Peroxyżel (woda utleniona w żelu), chusteczki nasączone spirytusem „Leko”, plaster z opatrunkiem wodoodporny, Omnipor przylepiec bez opatrunku (taśma).
 
Zadrapania, stłuczenia, drobne urazy
Altacet żel, Naproxen żel, Rivanol (tabletki lub płyn)
 
Przeciwbólowe
Ibuprom, Panadol
 
Brzuch
NO-SPA, Nifuroksazyd (recepta) lub Stoperan, Rennie lub Manti (pastylki do ssania), ew. Ranigast
 
Zatoki, uszy, nos
Antotalgin (krople do uszu) lub Otinum (recepta) – zapalenie ucha, Otrivin – spray do nosa, Ibuprom Zatoki
 
Gorączka, przeziębienie, ból gardła
Fervex lub Theraflu – preparaty rozpuszczalne, Aspirin C – tabletki musujące, Cholinex, Cholisept, Tantum Verde, Isla, Strepsils – do wyboru (i koloru) pastylki do ssania
 
Ukąszenia i oparzenia
Panthenol (pianka w spray’u), OFF (spray), Autan Akut (spray)
 
Odczyny alergiczne
Loratan, Allertec, Calcium – wapno rozpuszczalne
 
Inne
Doksycyklina lub Vibramycyna (antybiotyk, recepta), Magnez (rozpuszczalny lub w tabletkach), Aviomarin lub Lokomotive, Furagin (recepta) lub Urosept (lub Urinal), Lioton 1000 (żel), maszynka do golenia, tampony OB.
 
PLUS: wszystkie leki, które bierzemy stale, z przepisu lekarza lub związane z chorobami przewlekłymi.
 
Apteczka Krajowa
 
Pierwsza pomoc
rękawiczki jednorazowe, maseczka do sztucznego oddychania, koc ratunkowy foliowy, nożyczki, kompresy gazowe jałowe, bandaż elastyczny i zwykły, Peroxyżel (woda utleniona w żelu), chusteczki nasączone spirytusem „Leko”, plaster z opatrunkiem wodoodporny, Omnipor przylepiec bez opatrunku (taśma).
 
Stłuczenia, zadrapania, drobne urazy
opaska elastyczna COBAN bezzapinkowa, Altacet żel, Akutol Spray, Ice Power Spray, Naproxen maść.
 
Środki przeciwbólowe ogólnego zastosowania
Zawierające ibuprofen (Ibuprom, Ibuprofen, Nurofen)
Zawierające paracetamol (Panadol, Apap, Paracetamol)
 
Brzuch
NO-SPA, Manti lub Ranigast, Stoperan
 
Zatoki, uszy, nos
Antotalgin – krople do ucha, Afrin – aerozol do nosa, Ibuprom Zatoki
 
Inne
Choroba morska (lokomocyjna) – Aviomarin lub Lokomotive (ziołowy), Allertec, Loratan – przeciwuczuleniowe, OFF – spray przeciw komarom, Fenistil żel – po ukąszeniu przez owady
 
PLUS: wszystkie leki, które bierzemy stale, z przepisu lekarza lub związane z chorobami przewlekłymi.

Numer 5/2012
W nowym numerze:

Barren Island - nurkowanie pod wulkanem
Serwis informacyjny
Konkurs fotograficzny
Zupa rybna w Omanie
LofotenFREEdiving
Wywiad z Mateuszem Maliną
IV Konferencja Nurkowa Zakrzówek 2012
Wywiad z Pascalem Bernabe
Po co nurkować?
Oceanografia dla każdego!
Zatopione skarby Morza Egejskiego
25 gadżetów dla nurka
Archeologiczne badania w Zatoce Gdańskiej
No Gravity Wreck Expedition Ustka 2012
Nurkowanie na Sri Lance – wrak HMS Hermes

 
   
dodaj do ulubionych | ustaw jako startową WielkiBlekit.pl © 2004-2011
nurkowanie z pasją
Polecamy: fotografia podwodna, Amtex druk wielkoformatowy. Rojswiatel kinkiety, lampy, żyrandole. Bungalowy domki rewal
Projekt & cms: www.zstudio.pl