SPRZĘT:
 
 
Logowanie
Przypomnij hasło
Załóż konto
Start e - WB Konkurs foto Archiwum Sklep Tapety Kontakt
TAPETY WB
Start
PATRONATY MEDIOWE WB:
SPRZĘT:
MEDYCYNA NURKOWA:
MIEJSCA NURKOWE:
REKLAMA
POLECANE STRONY
CENTRA NURKOWE POLSKA
POLSKIE CENTRA NURKOWE ŚWIAT
 
Wyszukiwarka    
Tak będziemy nurkować w przyszłości? – Poznajcie „Immersed Senses”

Mimo, że sprzęt nurkowy jest coraz doskonalszy, weszliśmy również w erę rebreatherów, to nadal jesteśmy uzależnieni od butli na plecach, maska ogranicza nam pole widzenia, z pozostałe zmysły na niewiele się przydają. Od lat nurkowie czekają na jakiś przełom. Być może przełom ten wkrótce nastąpi.  Adam Wendel zaprojektował hełm nurkowy, który zrewolucjonizuje nurkowanie. Jest to zupełnie samodzielne urządzenie pozwalające na przebywanie pod wodą do 8 godzin. W całości zrobiony jest ze specjalnego rodzaju szkła zespolonego, które dzięki mikroporom ma przepuszczać cząsteczki wody tylko w jedną stronę. Z tyłu hełmu znajdzie się urządzenie odzyskujące za pomocą elektrolizy tlen bezpośrednio z wody i dostarczy je do hełmu. Dwutlenek węgla zostanie z hełmu usunięty. 
Hełm w całości przezroczysty zagwarantuje pełne pole widzenia pod wodą, jednocześnie będzie pełnił funkcję ekranu. Na nim urządzenie wyświetli mapę, ułatwiającą nawigację, pod dokładne położenie nurka przy pomocy GPSu (jak dokładnie GPS miałby działać pod wodę nie podano), a także zidentyfikuje wszystkie podwodne stworzenia, na które padnie wzrok nurka. Urządzenie wzmocni również dźwięki rozchodzące się w wodzie i wskaże dokładnie miejsce, z którego dochodzą. Silikonowa kryza, ściśle przylegająca do szyi nurka zapewni doskonałą izolację.
Brzmi dobrze? Świetnie? Niemożliwie? Na razie to tylko projekt, nie ma nawet prototypu. Ale przecież wszystko kiedyś było na etapie projektu. Może więc, za kilkanaście lat pozbędziemy się ciężkiego sprzętu i będziemy mogli zanurzyć się pod wodę i poczuć się jak część podwodnego świata, a nie tylko chwilowy intruz.
Rysunki: Adam Wendel

Numer 5/2012
W nowym numerze:

Barren Island - nurkowanie pod wulkanem
Serwis informacyjny
Konkurs fotograficzny
Zupa rybna w Omanie
LofotenFREEdiving
Wywiad z Mateuszem Maliną
IV Konferencja Nurkowa Zakrzówek 2012
Wywiad z Pascalem Bernabe
Po co nurkować?
Oceanografia dla każdego!
Zatopione skarby Morza Egejskiego
25 gadżetów dla nurka
Archeologiczne badania w Zatoce Gdańskiej
No Gravity Wreck Expedition Ustka 2012
Nurkowanie na Sri Lance – wrak HMS Hermes

 
   
dodaj do ulubionych | ustaw jako startową WielkiBlekit.pl © 2004-2011
nurkowanie z pasją
Polecamy: fotografia podwodna, Amtex druk wielkoformatowy. Rojswiatel kinkiety, lampy, żyrandole. Bungalowy domki rewal
Projekt & cms: www.zstudio.pl