Start
 
 
Logowanie
Przypomnij hasło
Załóż konto
Start e - WB Konkurs foto Archiwum Sklep Tapety Kontakt
TAPETY WB
Start
PATRONATY MEDIOWE WB:
SPRZĘT:
MEDYCYNA NURKOWA:
MIEJSCA NURKOWE:
REKLAMA
POLECANE STRONY
CENTRA NURKOWE POLSKA
POLSKIE CENTRA NURKOWE ŚWIAT
 
Wyszukiwarka    
Nowy ocieplacz O'Three

Firma O'Three w tym roku wyprodukowała nowy typ ocieplacza Point Below Base Extreme. Ocieplacz składa się z dwóch części: spodnie połączone z kamizelką zapinaną z przodu na dwustronny suwak, oraz bluza. Spodnie zakończone są otworami na stopy, tak aby można było wygodnie założyć ocieplacz i posiadają dwa otwory umożliwiające wyprowadzenie rurki od "p-valve". Bluza wyposażona jest w kieszeń przelotową z przodu, a wewnątrz jest dodatkowa mała kieszonka np. na kluczyki od samochodu. Zestaw wykonany jest z materiału POLAR PRO - oddycha, a przy tym zatrzymuje ciepło, nie pochłania wody, która jedynie skrapla się na powierzchni, jest elastyczny i zabezpiecza również przed wiatrem. W komplecie również skarpety oraz torba.

Japońska alternatywa dla oceanarium

Japończycy zawsze mają swój własny sposób widzenia świata, a w zakresie innowacyjnych pomysłów, a przynajmniej dziwnych, wiodą prym. Stworzenie oceanarium to trudna rzecz, a jego utrzymanie jeszcze trudniejsze. Żywe organizmy wymagają specjalnych warunków i dużych powierzchni, delikatne okazy z ciepłych mórz i oceanów okazują się często zbyt delikatne i niespodziewanie padają, a te trzymane razem zjadają się nawzajem. 

Jak widzą jeżowce?

Badania jeżowców dowiodły, iż posiadają one geny odpowiedzialne za rozwój siatkówki, a dokładniej białka, które występuje w światkówce oka i niezbędne jest aby widzieć. Jeżowce jednak nie mają oczu. To zaciekawiło naukowców z Uniwersytetu Goeteborga, którzy problem zbadali, a wyniki swoich prac opublikowali w "Proceedings of the National Academy of Sciences”. Sam Dupont, ekolog morski z UG zaczął poszukiwać miejsc, w których u jeżowców występuje wspomniane białko. "Ciekawiło nas, czym jeżowce widzą" – mówi. Okazało się, że fotoreceptory występują u podstawy i zakończenia nóżek ambulakralnych, czyli kolców, którymi pokryte jest ciało jeżowca. Można wnioskować z tego, że cały jeżowiec to jedno, duże oko. Nie wiadomo jeszcze jak jeżowiec widzi, ale na pewno reaguje na światło i rozpoznaje kierunek, z którego dochodzi. Następnym razem, jak podczas nurkowania będziecie mieli dziwne uczucie, że ktoś was obserwuje, rozejrzycie się czy w okolicy nie czai się jakiś jeżowiec!
PAP/WB

DR ROBERT STENÚIT w IA UW

Dnia 16.10 (niedziela) w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego Underwater Expedition odbędzie się wykład belgijskiego dziennikarza, pisarza i archeologa podwodnego DR ROBERTA STENÚIT , (GRASP) Groupe de Recherche Archeologique Sous-Marine Post-Medieval, „W poszukiwaniu wraków nowożytnych żaglowców i złota hiszpańskiej armady” Wykład odbędzie się o godzinie 12:00 w sali 210 w IA UW. Serdedznie zapraszamy!

Eko Nurkowy Dzień

8 października po raz kolejny płetwonurkowie z trójmiasta spotkali się aby sprzątać podwodną część Gdyńskiej Mariny. W tym roku sprzątanie objęło również basen przy Nabrzeżu Prezydenckim oraz teren wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego.
Podobnie jak w latach ubiegłych płetwonurkowie nie zawiedli. Do akcji zgłosiło się ponad 120 wolontariuszy. W wyznaczonych sektorach wejścia do wody odbywały się z brzegu lub łodzi. Wszystko pod czujnym okiem chronometrażystów, ratowników medycznych oraz ratowników WOPR. Wsparcia udzieliła nam również Policja oraz Urząd Morski. Akcję zabezpieczała Karetka Pogotowia Ratunkowego.
Efekt – wyciągnięcie z wody ponad dwóch ton śmieci!!! Tym razem pośród opon, butelek, metalowych koszy znalazł się rower, deskorolka, wielka donica z kwiatami, telefon komórkowy, dowód osobisty oraz zegarek. 

Już 8 października EKO DZIEŃ NURKOWY Z TICADĄ! Trzecie wielkie sprzątanie Gdyni.

8 października 2011 rusza III edycja akcji pod hasłem EKO NURKOWY DZIEŃ organizowanej przez Centrum Nurkowania i Turystyki Aktywnej TICADA oraz GOSiR. Jej celem, jak co roku, jest przede wszystkim zaangażowanie społeczności nurkowej w doprowadzenie do porządku podwodnych obszarów: Gdyńskiej Mariny, Nabrzeża Prezydenckiego oraz plaży w pobliżu Bulwaru.
W ubiegłych latach akcja zaowocowała wyciągnięciem z wody ok. 80 kg śmieci w 2009 i ok. 1500 kg w

Płetwy SeacSub F100

Płetwy kaloszowe F100 to wynik kilkuletniej pracy inżynierów SeacSub’a. Zostały zaprojektowane do wszechstronnego użycia: do swobodnego nurkowania, nurkowania z pełnym osprzętem w ciepłych wodach lub typowego snoorkelingu znaciskiem na bardzo intensywne i wydajne użycie. Pióro płetwy wykonane jest z kombinacji dwóch materiałów technopolymeru i silikonu, z wieloma prześwitami silikonowymi i nachylone jest w stosunku do kalosza stopy pod kątem 20 stopni. Takie rozwiązanie zapewnia maksimum wydajności przy niewielkim nakładzie siły, ponieważ pióro płetwy zagarnia niesamowicie dużą ilość wody podczas ruchu w dół i płynnie bez wysiłku prowadzi się podczas ruchu w górę. Efekt: płyniesz szybciej i wydajniej przy mniejszym wysiłku.

«   ...   11    12    13    14   15    16    17    ...   »  
Numer 5/2012
W nowym numerze:

Barren Island - nurkowanie pod wulkanem
Serwis informacyjny
Konkurs fotograficzny
Zupa rybna w Omanie
LofotenFREEdiving
Wywiad z Mateuszem Maliną
IV Konferencja Nurkowa Zakrzówek 2012
Wywiad z Pascalem Bernabe
Po co nurkować?
Oceanografia dla każdego!
Zatopione skarby Morza Egejskiego
25 gadżetów dla nurka
Archeologiczne badania w Zatoce Gdańskiej
No Gravity Wreck Expedition Ustka 2012
Nurkowanie na Sri Lance – wrak HMS Hermes

 
   
dodaj do ulubionych | ustaw jako startową WielkiBlekit.pl © 2004-2011
nurkowanie z pasją
Polecamy: fotografia podwodna, Amtex druk wielkoformatowy. Rojswiatel kinkiety, lampy, żyrandole. Bungalowy domki rewal
Projekt & cms: www.zstudio.pl