Start
 
 
Logowanie
Przypomnij hasło
Załóż konto
Start e - WB Konkurs foto Archiwum Sklep Tapety Kontakt
TAPETY WB
Start
PATRONATY MEDIOWE WB:
SPRZĘT:
MEDYCYNA NURKOWA:
MIEJSCA NURKOWE:
REKLAMA
POLECANE STRONY
CENTRA NURKOWE POLSKA
POLSKIE CENTRA NURKOWE ŚWIAT
 
Wyszukiwarka    
Chodząca ośmiornica

W Internecie furorę robi film na którym widać wychodzącą z wody i udającą się na spacer po okolicy ośmiornicę. Po krótkiej, niespełna trzyminutowej przechadzce głowonóg wraca do wody. Po drodze wypluwa (wyrzuca?) jeszcze skorupę kraba. Film został nakręcony w Kalifornii, w rezerwacie Fitzgerald Marine Reserve. Ośmiornice nie są stworzeniami lądowymi, więc może dziwić ich zachowanie. Jak twierdzą jednak biolodzy nie jest to tak dziwne, jak może się wydawać. Spacerujące ośmiornice widywane są częściej, niż sądzimy. Zazwyczaj z wody wygania je głód – wychodzą na polowanie, strach – np. przed większą ośmiornicą, lub człowiekiem albo po prostu ciekawość – wiadomo, że ośmiornice to inteligentne i ciekawskie stworzenia. Nie są jednak przystosowane do przebywania na lądzie. Na filmie widzimy jak niewielki osobnik nieporadnie porusza się w środowisku pozbawionym wody. Ciało nie jest w stanie utrzymać w pionie nieproporcjonalnie dużej głowy, która ciągle opada. Ośmiornice nie potrafią oddychać na powierzchni. Do wymiany gazowej potrzebują wody. Tak długo, jak ich ciało pozostaje wilgotne są w miarę bezpieczne. Spacer jednak może skończyć się tragicznie, jeżeli w porę nie wrócą do wody. Film można obejrzeć na Youtubie albo na naszym profilu na FB.

Jemy za dużo ryb

Od lat lekarze i dietetycy nawoływali do jedzenia ryb. I przyniosło to skutek. Najnowsze badania donoszą, że konsumpcja ryb na świecie osiągnęła historyczne maksimum – średnie spożycie wynosi 17 kg na osobę! Większość ryb pochodzi z hodowli, ale aż 32% gatunków żyjących w morzach i oceanach jest nadmiernie odławiana, co grozi ich wyginięciem. Największym problemem są nielegalne połowy, których rynek szacowany jest na ponad 10 miliardów dolarów rocznie. Głównym rynkiem zbytu ryb pozostaje Azja, gdzie ryby i owoce morze to podstawa diety. Wśród zagrożonych nadmierną konsumpcją gatunków są m.in. tuńczyk błękitnopłetwy, węgorz i łosoś bałtycki.

Ogromny przemyt żywej rafy koralowej

Celnicy na granicy lądowej polsko-ukraińskiej w Hrebennem udaremnili przemyt ponad 700 kg żywej rafy koralowej. Rafa była przewożona w kilku samochodach, w torbach i kartonach zwilżonych wodą. Prawdopodobnie pochodzi z Indonezji, a do Polski dotarła przez Niemcy. Nie wiadomo na razie jak dotarła do samych Niemiec – drogą powietrzną czy morską. Odzyskana rafa trafiła do Akwarium Gdyńskiego, gdzie podjęto próby ratowania tych żywych przecież organizmów. Przemytnikom grozi do 5 lat więzienia. 

Filipiny mekką naukowców

Filipiny to wciąż kraj rzadko odwiedzany przez turystów. Może dlatego, że nie oferują długiej listy zabytków czy ósmych cudów świata. Przemieszczanie się pomiędzy siedmioma tysiącami wysp też nie należy do najłatwiejszych. Nic dziwnego, że ten region to najlepsze miejsce na świecie dla naukowców. Dzięki Margaret i Willowi Hearst, którzy sfinansowali ogromną wyprawę naukową na Filipiny w 2011 r., udało się zidentyfikować 300 nowych gatunków zwierząt. Wyprawa była niezwykła, bo kilkudziesięciu naukowców przeczesywało kraj od czubków wzgórz, po morskie głębiny. Pod wodą odkryto nowe gatunki ślimaków morskich (ponad 50!), skrzydlic, korali, wężowideł, krewetek, a nawet rekinów, a na lądzie liczne gatunki płazów, gadów, insektów, pająków i innych stworzeń. Najwięcej nowych gatunków odkryto jednak pod wodą. Dr Gosliner, rektor Kalifornijskiej Akademii Nauk, który był szefem ekspedycji uważa, że Filipiny to najgorętsze miejsce na mapie nowych odkryć. Naukowcy spędzili 42 dni na wyspie Luzon. Wśród najciekawszych odkryć wskazali cykady, które wydają dźwięk podobny do śmiechu, rekina dennego, który napełnia żołądek wodą, aby odstraszyć napastników, czy kraba którego szczypce połączone są z cienkimi jak igły zębami. Naukowcy uważają, że wody otaczające Filipiny są najbardziej urozmaicone pod względem biologicznym na Ziemi. Oraz, że ponad 90% gatunków nadal pozostaje nieodkrytych. Pozostaje więc spędzić wakacje na Filipinach!
 

GRAND PRIX 2011 - edycja VII

Zakończyła się właśnie VII edycja naszego wielkiego Konkursu Fotograficznego. Przez cały rok przyznaliśmy 6 nagród głównych oraz 12 wyróżnień. Czas na nagrodę Grand Prix 2011 za najlepsze zdjęcie minionego roku. O Grand Prix ubiegają się zwycięzcy poszczególnych etapów tej edycji.

Laureat zostanie wyłoniony w nowy sposób: w głosowaniu na Facebooku można zdobyć maksymalnie 60 pkt, a decyzją jury WB kolejne 60 pkt. Suma punktów wskaże zwycięzcę.

Głosowanie na FB odbywa się według zasad: w galerii VII edycji konkursu foto na naszym fan page’u należy „polubić” dane zdjęcie. Zdjęcie z największą ilością polubień dostaje 60 pkt. Kolejne odpowiednio: 50 pkt, 40 pkt, 30 pkt, 20 pkt oraz 10 pkt. Najlepsze zdjęcie w ocenie redakcji WB dostanie 60 pkt. Zapraszamy do „lubienia” swoich faworytów!

31 stycznia podsumujemy wyniki i ogłosimy zwycięzcę. Zwycięzca będzie mógł odebrać nagrodę na Targach „Podwodna Przygoda” w lutym. A nagrodą jest ogromna torba nurkowa Maresa Cruise Roller, nieprzemakalna, o pojemności 120 l, na kółkach, z bocznymi kieszeniami na płetwy, z dużymi dodatkowymi kieszeniami na froncie, doskonała w podróż daleką lub bliską. Do tego zwycięzca może przesłać do nas 12 wybranych przez siebie, swoich najlepszych zdjęć, które opublikujemy jako portfolio na łamach WB (wszystkie albo wybrane).


 

Bardzo ważna aplikacja na urządzenia mobilne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało fantastyczną aplikację dedykowaną na iPhona i iPada – „iPolak zagranicą”. To mobilna wersja poradnika dla wyjeżdżających z kraju. W poradniku znajdziemy opisy krajów, dane adresowe i kontaktowe wszystkich polskich placówek dyplomatycznych na świecie, wraz z mapą dojazdu, zestaw niezbędnych informacji dotyczących wiz, sytuacji w danym regionie, bezpieczeństwa oraz aktualne komunikaty MSZ. Aplikacja jest bezpłatna, do pobrania w AppStore. Kolejne wersje mają być dostępne dla Androida i BlackBerry. Polecamy do ściągnięcia przed wyjazdem.

Wesołych Świąt!

Drodzy Czytelnicy i Współpracownicy!

Życzymy Wam wspaniałych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Św. Mikołaj będzie dla Was łaskawy, Rodzina wyrozumiała, a wigilijna kolacja długo (i mile) wspominana. Niech Nowy Rok przyniesie Wam spełnienie marzeń, tych dużych, i tych małych, i wiele, wiele Radości!

Redakcja WB

«   ...   9    10    11    12   13    14    15    ...   »  
Numer 5/2012
W nowym numerze:

Barren Island - nurkowanie pod wulkanem
Serwis informacyjny
Konkurs fotograficzny
Zupa rybna w Omanie
LofotenFREEdiving
Wywiad z Mateuszem Maliną
IV Konferencja Nurkowa Zakrzówek 2012
Wywiad z Pascalem Bernabe
Po co nurkować?
Oceanografia dla każdego!
Zatopione skarby Morza Egejskiego
25 gadżetów dla nurka
Archeologiczne badania w Zatoce Gdańskiej
No Gravity Wreck Expedition Ustka 2012
Nurkowanie na Sri Lance – wrak HMS Hermes

 
   
dodaj do ulubionych | ustaw jako startową WielkiBlekit.pl © 2004-2011
nurkowanie z pasją
Polecamy: fotografia podwodna, Amtex druk wielkoformatowy. Rojswiatel kinkiety, lampy, żyrandole. Bungalowy domki rewal
Projekt & cms: www.zstudio.pl