Start
 
 
Logowanie
Przypomnij hasło
Załóż konto
Start e - WB Konkurs foto Archiwum Sklep Tapety Kontakt
TAPETY WB
Start
PATRONATY MEDIOWE WB:
SPRZĘT:
MEDYCYNA NURKOWA:
MIEJSCA NURKOWE:
REKLAMA
POLECANE STRONY
CENTRA NURKOWE POLSKA
POLSKIE CENTRA NURKOWE ŚWIAT
 
Wyszukiwarka    
Narodziny wyspy na naszych oczach

W archipelagu Wysp Kanaryjskich ma miejsce niesamowite wydarzenie. Dwa kilometry od wybrzeży El Hierro wyłania się z wody nowa wyspa. W październiku na głębokości 250 w dnie powstała szczelina, z której zaczęła wydobywać się lawa. Zaczął powstawać stożek, który obecnie znajduje się 70 metrów pod powierzchnią wody i cały czas się wynurza. Proces przebiega na razie w miarę spokojnie, choć został ogłoszony wysoki stopień zagrożenia trzęsieniem ziemi. Obecnie spod wody wydobywają się bąble oraz okruchy skalne. Na El Hierro zamknięto wszystkie plaże, mieszkańcy gotowi są do ewakuacji, a wokół podwodnego stożka utworzono strefę zakazu pływania i nurkowania. Nie wiadomo jak sytuacja rozwinie się dalej – wyspa może wyłonić się spokojnie, w ogóle nie powstać, spowodować ogromne trzęsienie ziemi i aktywować wulkany na El Hierro, albo połączyć się ze starszą siostrą. Naukowcy z zainteresowaniem obserwują to, co dzieje się pod wodą. Mieszkańcy są mniej zadowoleni. Turyści omijają wyspę z daleka, większość hoteli, restauracji i centrów nurkowych została zamknięta. Codziennie aktualizowane informacje o narodzinach wyspy można śledzić na portalu earthquake-report.com. Hiszpańska telewizja uruchomiła też kamerę, która nadaje na bieżąco obraz z El Hierro (www.rtvc.es/volcanelhierro/volcanendirecto.aspx).

Błękitny Laur 2011 - wyniki

Mamy zwycięzcę! Gratulujemy! Wszystkim głosującym bardzo dziękujemy. Uroczyste wręczenie statuetki na Targach Nurkowych już w najbliższy weekend!

 

Do poczytania nienurkowo

Jeżeli wywiad z Olgą Morawską (WB 6/2011) wzbudził Wasze zainteresowanie to polecamy Wam lekturę jej niezwykłych książek. „Od początku do końca” to opowieść Olgi o jej życiu z Piotrem. I bez niego. Jego zapiski i rzeczywistość widziana jej oczami. Jej pierwsza wyprawa w Himalaje, niestety już nie razem. Trudno zrecenzować taką pozycję. Warto przeczytać. Druga książka to „Góry na opak czyli rozmowy o czekaniu”. Tym razem autorka rozmawia z rodzinami słynnych himalaistów. Swoje historie tych, którzy zawsze czekają opowiadają: Michał Błaszkiewicz – brat Wandy Rutkiewicz, Wojtek Kukuczka – syn Jerzego Kukuczki, Grażyna Jaworska-Chrobak –żona Eugeniusza Chrobaka, Anna Milewska – żona Andrzeja Zawady, Wanda Czok – żona Andrzeja, Paweł Pustelnik – syna Piotra, Ela Pawlikowska – żona Maćka, Irena Załuska – mama Darka, Stefan Heinrich – brat Andrzeja i Konstanty Miodowicz brata Dobrosławy Miodowicz-Wolf. Pozycja i dla tych czekających, ale bardziej dla tych, którzy każą na siebie czekać. Na dole. Albo na powierzchni. Warto spojrzeć oczami innych na nasze pasje. A jeżeli chcecie poznać Olgę bliżej to zapraszamy na http://www.morawska.pl/
 

Nowość 2012: LEICA V-LUX 3

Nowy model aparatu znakomitej firmy Leica pojawi się już na początku 2012 r. To uniwersalny aparat kompaktowy skierowany do wymagających amatorów fotografii.  Wyposażony jest w obiektyw Leica DC Vario-Elmarit 4,5 - 108 mm f/2.8 - 5.2 ASPH. Oferuje 24-krotny super-zoom odpowiadający ogromnemu zakresowi ogniskowych 25-600mm (ekw. 35mm), co czyni ten model uniwersalnym aparatem dla podróżników i fotografów. Nie trzeba już dźwigać kilku obiektywów aby zrobić i świetne makro i doskonały pejzaż. 12.1 megapikselowy sensor CMOS zapewnia wysoką jakość zdjęć. Jest to dobra alternatywa dla lustrzanek nieprofesjonalnych.  Aparat nagrywa też wideo Full HD w formacie AVCHD 1920 x 1080 pikseli, 60 klatek na sekundę. Format 1080p60 wideo gwarantuje nie tylko doskonałe odwzorowanie szybkiego ruchu z precyzyjnym zachowaniem szczegółów, ale jest także idealną podstawą do edycji. Podczas filmowania jest dostępny cały 24-krotny zakres zoomu, a mikrofon stereo z elektronicznym filtrem szumu wiatru gwarantuje krystalicznie czystą ścieżkę dźwiękową. Szczególną cechą V-Lux 3 jest duża prędkość zdjęć seryjnych: 12 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości lub 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 3,5 MP, sprawia, że to jeden z najbardziej szybkostrzelnych aparatów w swojej klasie. 3-calowy wyświetlacz LCD z 460.000 pikseli oferuje tak jasny i wyraźny obraz, że może być wiarygodnym pomocnikiem przy ocenie fotografii. Ekran monitora jest obrotowy, otwierając zupełnie nowe możliwości komponowania obrazu - nawet z najbardziej niezwykłych kątów widzenia.
Co ciekawe Leica V-Lux 3 jest dostarczana z kompleksowym pakiet oprogramowania: Adobe ® Photoshop ® Elements (do obróbki zdjęć) oraz  Adobe ® Premiere ® Elements  (specjalnie zaprojektowane do edycji wideo). Cena aparatu 3.500 zł.

Ogłoszenie

Z przykrością informuję, że październikowy numer Nurkowania jest ostatnim numerem miesięcznika „Magazyn Nurkowanie” wydanym pod redakcją Aleksandra Ostasza - prezesa i redaktora naczelnego. Zmiana zarządu spółki wydającej miesięcznik spowodowała moje odejście. Chciałbym serdecznie podziękować za dotychczasową, wieloletnią współpracę, za 16 lat wspólnego tworzenia gazety. Jednocześnie mam nadzieję że nasze drogi zawodowe jeszcze nie raz się połączą. Jako Aleksander Ostasz były redaktor naczelny Magazynu Nurkowanie nie chcę być utożsamiany z żadnymi działaniami nowego zarządu spółki reprezentowanej nazwiskami Kamila Ostasz i Dariusz Torebko. Do zobaczenia pod i nad wodą. Aleksander Ostasz

Delfiny potrafią się leczyć same

„Journal of Investigative Dermatology” opulibkował artykuł o niezwykłych zdolnościach delfinów. Dr Michael Zasloff z University of Georgetown zaobserwował, że delfin po ataku rekina jest w stanie nie tylko przeżyć, ale również „wyleczyć” nawet głębokie rany do tego stopnia, że kontur ciała wraca do pierwotnego kształtu. W otwarte rany nie wdaje się również zakażenie. Ponieważ nie ma zbyt wielu badań na ten temat, odpowiedzi na pytania pozostają w sferze hipotez. Przypuszcza się, że szybka regeneracja jest możliwa dzięki mechanizmowi odprowadzania krwi z uszkodzonych miejsc, podobnie jak to miejsce przy nurkowaniu na duże głębokości, gdy krew doprowadzana jest tylko do wybranych organów, w tym mózgu. Z kolei za walkę z zakażeniem odpowiedzialny może być tran, który działa niczym antybiotyk. Lecznicze właściwości tranu już wykorzystujemy. Może nauczymy się od delfinów również regeneracji tkanek. Byle podczas badań nie ucierpiał żaden delfin.
 
Źródło: PAP

«   ...   8    9    10    11   12    13    14    ...   »  
Numer 5/2012
W nowym numerze:

Barren Island - nurkowanie pod wulkanem
Serwis informacyjny
Konkurs fotograficzny
Zupa rybna w Omanie
LofotenFREEdiving
Wywiad z Mateuszem Maliną
IV Konferencja Nurkowa Zakrzówek 2012
Wywiad z Pascalem Bernabe
Po co nurkować?
Oceanografia dla każdego!
Zatopione skarby Morza Egejskiego
25 gadżetów dla nurka
Archeologiczne badania w Zatoce Gdańskiej
No Gravity Wreck Expedition Ustka 2012
Nurkowanie na Sri Lance – wrak HMS Hermes

 
   
dodaj do ulubionych | ustaw jako startową WielkiBlekit.pl © 2004-2011
nurkowanie z pasją
Polecamy: fotografia podwodna, Amtex druk wielkoformatowy. Rojswiatel kinkiety, lampy, żyrandole. Bungalowy domki rewal
Projekt & cms: www.zstudio.pl